potěšení pro všechny milovníky zahrad  

Oblasti - Praha

Císařský ostrov — zahrádkářská kolonie

Císařský ostrov — zahrádkářská kolonie

Zahrádková kolonie na Císařském (Trojském) ostrově mezi Bubenčí a Trojou vznikla začátkem 20. století. Vyrostlo zde několik generací pražských dětí z okolních čtvrtí a penzisté zde trávili teplejší část roku. Opečované zahrádky v blízkosti čistírny odpadních vod měly specifický kolorit, který dotvářelo rovněž psí cvičiště, stánek s občerstvením a parkurová jízdárna. Zanikly při ničivé povodni […]

Hledání ztraceného času v zahradách

Hledání ztraceného času v zahradách

Posílání pohlednic z navštívených míst bývalo až donedávna téměř povinnou součástí každého výletu. Dnes si lidé posílají MMS zprávy nebo maily s obrazovými přílohami, dávají fotky na Facebook. Radost z dopisnice v poštovní schránce je stále vzácnější, ale kouzlo hledání ztraceného času stále zůstává…

Smrt v zahradách

Smrt v zahradách

V zahradě přirozeně probíhá neustálý proces vzniku a zániku, rozkladu a obnovy. Skoro v každé zahradě rostou jedovaté rostliny, které zabíjejí. A v některých literárních a filmových zahradách a parcích se dějí zločiny. Ať už člověk sejde z tohoto světa jakoukoli smrtí, stejně vždy skončí v zahradě mrtvých – na hřbitově.

Ohlédnutí za Víkendem otevřených zahrad

Ohlédnutí za Víkendem otevřených zahrad

Letos se konal již druhý ročník akce Víkend otevřených zahrad v České republice. O druhém červnovém víkendu se opět otevřely brány a branky zahrad, které se do projektu letos přihlásily. Návštěvníci měli jedinečnou příležitost dozvědět se z odborného výkladu více o historických zahradách, které jsou trvale otevřeny veřejnosti, a cílem projektu také bylo otevření soukromých zahrad, které jsou jinak veřejnosti uzavřeny.

Trojský zámek

Trojský zámek

Kombinace italských a francouzských barokních vlivů dala vzniknout pozoruhodnému komplexu zámku (ve stylu předměstské římské vily), formálních zahrad (terasy a parteru) s geometrickou výsadbou, sochařskou výzdobou, terakotovými vázami a fontánami, na něž navazuje štěpnice (v současnosti s habrovým labyrintem) a okolní vinohrad. Velkolepá sochařská výzdoba dvoukřídlého schodiště s námětem boje antických bohů s Titány, uvnitř […]

Skleníkový efekt

Skleníkový efekt

„…skleněná střecha skleníku s palmami zářila, jako by tu byl na slunci otevřen celý trh plný lesklých zelených deštníků…“ Tak popisuje Virginia Woolfová věhlasný palmový skleník v povídce „Zahrady v Kew“. Skleníky jsou vždy výraznou dominantou jakékoli zahrady. Když vstoupíme dovnitř, rázem se ocitneme ve světě exotiky, nevšedních tvarů a nečekaných vůní.

Botanická zahrada Praha – Troja

Botanická zahrada Praha – Troja

Trojská botanická zahrada má malebnou polohu na pozemcích nad Trojským zámkem, odkud se otevírají pohledy na okolní vinice, zámeckou zahradu a panorama Prahy. Procházka po členitém terénu nabízí udržované rostlinné sbírky i tematickou (asijskou) zahradu. Unikátní tropický skleník Fata Morgana.

Bloudění zelení

Bloudění zelení

Labyrint a bludiště. Tato slova bývají zaměnitelná, ale přísně vzato, jejich význam se liší. Labyrint je jednosměrný, nelze v něm zabloudit. Jedna cesta se přibližuje ke středu a vzdaluje se od něj, ale nakonec k němu dovede. Bludiště má spoustu falešných odboček a slepých uliček, a může se stát, že ke středu nikdy nedojdete. Nebo dojdete, ale nedostanete se ven.

Ctěnice

Ctěnice

Na revitalizovaný romantický krajinářský park navazuje formálně vysázený bosket ze starých odrůd jabloní s dominantou vzdušného altánu. Jednoduchost a moderní funkčnost v kombinaci s citlivým konzervačním přístupem. Unikátní zámecké zahradnictví s funkčním skleníkem z roku 1924 a s novou technickou budovou „Zmije“ se inspiruje tradicí staročeské květnice a nabízí bohatou sbírku trvalek, vzorové záhony s […]

Velká Fürstenberská zahrada