potěšení pro všechny milovníky zahrad  

Oblasti - Lazio (Latium)

Hledání ztraceného času v zahradách

Hledání ztraceného času v zahradách

Posílání pohlednic z navštívených míst bývalo až donedávna téměř povinnou součástí každého výletu. Dnes si lidé posílají MMS zprávy nebo maily s obrazovými přílohami, dávají fotky na Facebook. Radost z dopisnice v poštovní schránce je stále vzácnější, ale kouzlo hledání ztraceného času stále zůstává…

Smrt v zahradách

Smrt v zahradách

V zahradě přirozeně probíhá neustálý proces vzniku a zániku, rozkladu a obnovy. Skoro v každé zahradě rostou jedovaté rostliny, které zabíjejí. A v některých literárních a filmových zahradách a parcích se dějí zločiny. Ať už člověk sejde z tohoto světa jakoukoli smrtí, stejně vždy skončí v zahradě mrtvých – na hřbitově.

Zahrady s vodou i bez vody

Zahrady s vodou i bez vody

Voda je duše zahrady. Vdechuje jí život a oživuje její řád. Propojuje všechny její prvky. S vodou, nejen v zahradě, však bývají potíže. Buď je jí málo, nebo hodně. Když se zahradou prožene povodeň, vyvrátí z kořenů stromy a keře, květiny zaplaví bahnem a zkalí jezírka a fontány. V suchu je zahradu obtížné uzalévat, živořící rostliny jsou přivyklé na větší vláhu, vodní díla postrádají účel a smysl. Klíčem je zdravé vodní hospodářství a vodní systém.

Pincijské zahrady / Il Pincio

Pincijské zahrady navazují na areál Villy Borghese na severu Říma. Tento veřejný městský park kromě četných míst k odpočinku ve stínu platanů, pinií či magnolií mimo jiné nabízí terasu s působivou vyhlídku na Řím, funkční vodní hodiny s jezírkem, kopii římského obelisku a především 228 bust významných římských a italských osobností od antiky až po […]

Zahrady ztracené a znovunalezené

Zahrady ztracené a znovunalezené

Z udržované zahrady se za pár let stane džungle. Bez ohleduplné péče o slabší jedince začne platit přírodní zákon o přežití silnějšího, zahradní struktury bez údržby postupně podléhají entropii. Některé zahrady nakonec zmizí úplně, nejprve ještě žijí ve vzpomínkách pamětníků, ale s jejich odchodem zanikají.

Ninfa

Ninfa

Opuštěné „středověké Pompeje“ – vesnice Ninfa, zasazená do dramatické krajiny hor a jezer, tvoří rámec rozlehlé zahrady v italsko-anglickém stylu, kterou ve 20. století vytvořily tři generace šlechtického rodu Caetaniů. Jedinečné klimatické podmínky umožňují pěstování nezvyklých kombinací rostlin z celého světa v romantickém prostředí ruin. K zahradě přiléhá formálně komponovaná citrusová zahrada z 18. století, […]

Villa Lante

Villa Lante

Jedna z vrcholných ukázek zahrady pozdní italské renesance vytvořená jako alegorie Ovidiových Proměn. Úchvatné fontány, vodní kaskády, kanály, grotty, vodní divadlo.

Villa Farnese

Villa Farnese

Formální zahrada přiléhající k paláci s interiéry zdobenými bohatými freskami – parter, fontány, grotta; zahrada u letohrádku s vodní kaskádou (catena d’acqua), giardino segreto (tajná zahrada) s alegorickými sochami.

Villa d’Este

Villa d’Este

Nejzachovalejší a nejgrandióznější italská renesanční zahrada s množstvím funkčních fontán (terasa se stovkou fontán, kaskáda, vodní řetězec — catena d’acqua); grotty, vyhlídky, v centrální ose barokní fontána od Gian Lorenza Berniniho (Il Bicchierone); chráněná památka UNESCO.

Villa Adriana/Hadriánova vila

Palác římského císaře Hadriána s velkolepě řešenými vodními a zelenými plochami – nejlépe se dochovalo vodní divadlo a Canopus – bazén lemovaný karyatidami.