potěšení pro všechny milovníky zahrad  

Typy zahrad - zahrady významných osobností

Holland Park

Holland Park

Zahrady a park ve stejnojmenné londýnské čtvrti, původně u rozlehlého šlechtického sídla, z něhož po bombardování v roce 1940 zbylo jen východní křídlo. Dochované prvky formálních květinových zahrad z 17., 18. a 19. století, bohatá květinová výsadba, rozlehlý park, oranžerie, japonská zahrada založená roku 1993. V roce 1804 zde byly vypěstované první jiřiny (Dahlia) v […]

Tarotová zahrada

Tarotová zahrada

Sochařka Niki de Saint-Phalle vytvořila z keramických a skleněných mozaik a zrcátek sochy představující jednotlivé karty velké arkány tarotu. Kruhová arkáda, fontány, vyhlídky do krajiny, meditační zákoutí, kaplička věnovaná sochařčinu zesnulému muži Jeanu Tinguelymu, sochařčin atelier v nitru sochy Císařovny.

Zahrada jako obraz

Zahrada jako obraz

Některé obrazy nás tak přitahují svou atmosférou, že si přejeme, abychom do nich mohli vstoupit. Většinou je to nemožné – exotické krajiny jsou příliš vzdálené, ty blízké jsou změněny k nepoznání, lidé z obrazů jsou dávno mrtví. Překvapivě však můžeme vstoupit do obrazů malíře, který nejsugestivněji zachytil smyslový svět barev, impresionisty Claude Moneta (1840—1926).

Konopiště

Konopiště

Krajinářský park v okolí zámku Konopiště patří k nejrozsáhlejším v Čechách. Současné parkové a zahradní úpravy pocházejí z konce 19. a počátku 20. století, kdy byl zámek sídlem následníka rakousko-uherského trůnu, arcivévody Františka Ferdinanda d’Este. Původní barokní krajinnou koncepci nechal rozvinout do rozlehlého krajinářského parku, na ploše někdejšího barokního parteru založil formální růžovou zahradu s […]

Po stopách Sissi

Po stopách Sissi

Alžběta Bavorská, zvaná Sissi, choť císaře Františka Josefa, velmi ráda cestovala. Přestože údajně prohlásila, že by nechtěla být ani v ráji, kdyby věděla, že tam musí zůstat navždy a nesmí odjet, na místa, která si oblíbila, se ráda vracela.

Toskánské zahrady

Toskánské zahrady

Olivovníky, cypřiše, vinice – tento triumvirát odnepaměti vládne toskánské krajině, v níž se v průběhu staletí vystřídalo mnoho mocných vládců, kteří zde zbudovali nádherná města a impozantní vily. Tato oblast vždy přitahovala vynikající architekty, sochaře, malíře, básníky a spisovatele, v moderní době také filmaře a fotografy.

Vrchotovy Janovice

Vrchotovy Janovice

Vrchotovy Janovice jsou nedílně spjaty se jménem poslední zámecké paní Sidonie Nádherné, která zvelebila a rozšířila park,  založený koncem 19. století jejím otcem. Ve spolupráci se svým bratrem Janem a zahradním architektem C. K. Schneiderem také provedla řadu zahradních úprav — založila květinovou zahradu, alpinium,  terasy, skleníky, založila sbírku pěnišníků. Většina z těchto úprav se […]

Legenda s mnoha pokoji

Legenda s mnoha pokoji

„Sissinghurst ještě nikdy nevypadal krásněji,“ napsal v roce 1937 Harold Nicolson své ženě Vitě Sackville-West. „…Tvůj jedinečný vkus zahradě vtiskl nezaměnitelnou pečeť tvé osobnosti.“

Dvě dámy z Pillnitzu

Dvě dámy z Pillnitzu

Zámecká zahrada v Pillnitzu na východním okraji Drážďan je spojena se dvěma dámami. Obě ji proslavily a ovlivnily její charakter. Jedna z nich zde žila jen několik let, zatímco druhá se zde trvale usídlila a okouzluje svou krásou už více než dvě století. Od konce února do začátku dubna zde každoročně kvete slavná kamélie.

Strž

Strž

V zahradě u domu, v němž Karel Čapek a Olga Scheinpflugová žili v letech 1935 až 1938, přetrvává skalka a navazující pergola. V zimní zahradě domu je část expozice věnována Čapkovu zájmu o zahradu a zahradničení.