Bylinková zahrada v Žirči je unikátní projekt, který spojuje obnovení historické zahrady, péči o nemocné roztroušenou sklerózou a praktické využití vypěstovaných rostlin s otevřeností a vstřícností k návštěvníkům. Komentář k zahradě poskytl její zakladatel a vedoucí Jan Lonc, který je také autorem fotografií ze současnosti i minulosti zahrady:
Obnovení bylinkové zahrady vzniklo z důvodů návaznosti na historické objekty areálu. Rozloha zahrady je cca 1 000 m2 , nachází se v místě původního zahradnictví jezuitů, navazuje na historické zahradní stavby z 19. století (oranžerie, skleníky, pařeniště) a sousedí s přírodně krajinářským parkem z 19. století. Zahrada se svou kompozicí opírá o pěstování bylin a jiných užitkových rostlin v minulosti. Byla vybudována jako připomínka rajské zahrady a zároveň přináší užitek a poskytuje pacientům Domova svatého Josefa odpočinek a prostor pro regeneraci duševních sil.
Z důvodu historické působnosti jezuitů v Žirči zahrada, otevřená od května roku 2013, nese jméno Josefa Kamela, který byl význačným jezuitským misionářem a botanikem.
Kompozice zahrady je založena v pravidelném historickém obrazci, s použitím přírodních materiálů, jako jsou dřevěné fošny, pískové cesty, mulčování záhonů je provedeno slámou nebo štěrkem. Mimo tematických bylinkových záhonů (záhon šalvěje, yzopu, máty, tymiánu, biblický záhon) se opakují smíšené záhony s kvetoucími léčivými trvalkami (třapatka, měsíček, pelyněk atd.). Náplní bylinkové zahrady je pěstování užitkových rostlin pro pacienty, zásobování kuchyně čerstvými bylinkami, výroba rostlinných likérů, sirupů, čajů jako doplněk stravy. Pacienti si sami mohou vypěstovat bylinky od semínka až po jejich ošetřování a sklizeň. Návštěvníci si mohou zakoupit základní sortiment bylinek, jako je máta, meduňka, bazalka, tymián, dobromysl, saturejka atd. Ale také byliny cizokrajné jako např. rozmarýn, kalisie, pupečník, brahmy, rýmovník, svatolina, aloe, aztécké sladidlo apod.