Kombinace italských a francouzských barokních vlivů dala vzniknout pozoruhodnému komplexu zámku (ve stylu předměstské římské vily), formálních zahrad (terasy a parteru) s geometrickou výsadbou, sochařskou výzdobou, terakotovými vázami a fontánami, na něž navazuje štěpnice (v současnosti s habrovým labyrintem) a okolní vinohrad. Velkolepá sochařská výzdoba dvoukřídlého schodiště s námětem boje antických bohů s Titány, uvnitř […]
Alžběta Bavorská, zvaná Sissi, choť císaře Františka Josefa, velmi ráda cestovala. Přestože údajně prohlásila, že by nechtěla být ani v ráji, kdyby věděla, že tam musí zůstat navždy a nesmí odjet, na místa, která si oblíbila, se ráda vracela.
Rozsáhlý zahradní areál, na nějž plynule navazuje postupimská botanická zahrada, park Charlottenhof a zahrady Nového paláce (Neues Palais), původně nechal vybudovat Fridrich II. Veliký. Jádrem zahrady je terasovitá vinice, k dalším významným prvkům patří rozlehlá oranžerie, sicilská, severská a holandská zahrada, pruské Marly a římské lázně. Sanssouci a postupimsko-berlínský zahradní komplex je na seznamu světových […]
Kittenbergovy zážitkové zahrady v Schilternu jsou projektem rakouského zahradního architekta Reinharda Kittenbergera, jenž vytvořil kolem tří desítek ukázek různých zahradních stylů, aby návštěvníkům poskytl inspiraci při zakládání vlastní zahrady, pokud možno ekologické. Praktické ukázky práce s vodními, kamennými a dřevěnými prvky, zahradní biotopy a tematické zahrady.
Park a zahrada zámečku Glienicke jsou nedílnou součástí postupimsko-berlínské kulturní krajiny pod ochranou UNESCO. Zahrada má výrazné italizující a antizující prvky – casino s uměle vytvořenými terasami, nádvoří s antickými vykopávkami, fontány, sochařskou výzdobu a oranžerii. Na zahradu navazuje krajinářský park s pavilony a stylizovanými ruinami a dotváří iluzi mediteránní Arkádie. V paláci je muzeum […]
Postupim je živou učebnicí moderních evropských i světových dějin, historii zahradního umění nevyjímaje. Město s osobitou atmosférou je díky směsi nejrůznějších dobových i kulturních vlivů protkáno zahradami, parky a vodními plochami, které po pádu Berlínské zdi opět tvoří postupimskou kulturní krajinu. „Pruská Arkádie“ je městem pro milovníky zahrad. Nabízíme pár zastavení, která zdaleka nezahrnují všechny postupimské zahradní zajímavosti.
Rozsáhlý zahradní komplex, v 90. letech 20. století díky úsilí Tima Smita zachráněný před zkázou a zapomněním. Různé zahradní prvky – od zahrady italského typu přes užitkové zahrady a skleníky až po subtropickou „džungli“. Zakonzervovaný stav zahradního nářadí, techniky a zázemí z období kolem první světové války, kdy zahradníci narukovali do armády.
Barokní zahrada s kombinací francouzských a italských vlivů je zasazená do dramatické krajiny Saského Švýcarska. Pískovcové barokní sochy, skvěle udržované oranžerie s toskánskými pomerančovníky a dalšími teplomilnými rostlinami, množství fontán, jedinečné spojení velkoleposti a intimity.
Na zámku Trauttmansdorff pobývala císařovna Sissi, celé podalpské lázeňské město Merano s příznivými klimatickými podmínkami má rozsáhlé a pečlivě udržované zahrady a parky podél řeky, na promenádě, kolem lázní i v obytných čtvrtích. Velkolepý zahradní projekt na zámku Trauttmansdorff spojuje botanickou zahradu s moderními i historizujícími architektonickými řešeními citlivě propojenými s vegetací.
V terasovité zahradě z vyhlídkami na půvabný potofinský záliv jsou s odkazem na principy italské zahradní architektury, s citlivostí vůči mediteránní vegetaci a v harmonii s okolním prostředím umístěny sochy předních evropských autorů 20. století, např. Josepha Beuyse, Renata Guttusa, Salvatore Fiume, Matteo Thuna a mnoha dalších.