potěšení pro všechny milovníky zahrad  

Typy zahrad - zahrady 20. století

Jardin de l’Alchimiste

Jardin de l’Alchimiste

V roce 1997, na popud manželů Larouzierových, nových majitelů provensálského renesančního sídla Mas de la Brune postaveného podle alchymistických principů, vytvořili významní francouzští zahradní architekti Arnaud Maurieres a Eric Ossart zahradu, která přetváří tradiční zahradní architektonické prvky v současném duchu a zároveň symbolizuje alchymistické Velké dílo. Je rozdělena na tři části: vstupní hlošinové bludiště ve […]

Lidice, Památník Lidice

Lidice, Památník Lidice

Působivá krajinná úprava Památníku Lidice vznikla postupně po roce 1945 na místě stejnojmenné vesnice, kterou nacisté za 2. světové války vyhladili. Šlo o brutální reakci na atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Kromě památníku a muzea byla poblíž znovuzaložena obec Lidice v též působivém urbanistickém řešení, které ještě nenese známky nihilismu nefunkční architektury a […]

Tarotová zahrada

Tarotová zahrada

Sochařka Niki de Saint-Phalle vytvořila z keramických a skleněných mozaik a zrcátek sochy představující jednotlivé karty velké arkány tarotu. Kruhová arkáda, fontány, vyhlídky do krajiny, meditační zákoutí, kaplička věnovaná sochařčinu zesnulému muži Jeanu Tinguelymu, sochařčin atelier v nitru sochy Císařovny.

Zahrada jako obraz

Zahrada jako obraz

Některé obrazy nás tak přitahují svou atmosférou, že si přejeme, abychom do nich mohli vstoupit. Většinou je to nemožné – exotické krajiny jsou příliš vzdálené, ty blízké jsou změněny k nepoznání, lidé z obrazů jsou dávno mrtví. Překvapivě však můžeme vstoupit do obrazů malíře, který nejsugestivněji zachytil smyslový svět barev, impresionisty Claude Moneta (1840—1926).

Toskánské zahrady

Toskánské zahrady

Olivovníky, cypřiše, vinice – tento triumvirát odnepaměti vládne toskánské krajině, v níž se v průběhu staletí vystřídalo mnoho mocných vládců, kteří zde zbudovali nádherná města a impozantní vily. Tato oblast vždy přitahovala vynikající architekty, sochaře, malíře, básníky a spisovatele, v moderní době také filmaře a fotografy.

Vrchotovy Janovice

Vrchotovy Janovice

Vrchotovy Janovice jsou nedílně spjaty se jménem poslední zámecké paní Sidonie Nádherné, která zvelebila a rozšířila park,  založený koncem 19. století jejím otcem. Ve spolupráci se svým bratrem Janem a zahradním architektem C. K. Schneiderem také provedla řadu zahradních úprav — založila květinovou zahradu, alpinium,  terasy, skleníky, založila sbírku pěnišníků. Většina z těchto úprav se […]

Legenda s mnoha pokoji

Legenda s mnoha pokoji

„Sissinghurst ještě nikdy nevypadal krásněji,“ napsal v roce 1937 Harold Nicolson své ženě Vitě Sackville-West. „…Tvůj jedinečný vkus zahradě vtiskl nezaměnitelnou pečeť tvé osobnosti.“

Botanická zahrada Praha – Troja

Botanická zahrada Praha – Troja

Trojská botanická zahrada má malebnou polohu na pozemcích nad Trojským zámkem, odkud se otevírají pohledy na okolní vinice, zámeckou zahradu a panorama Prahy. Procházka po členitém terénu nabízí udržované rostlinné sbírky i tematickou (asijskou) zahradu. Unikátní tropický skleník Fata Morgana.

Strž

Strž

V zahradě u domu, v němž Karel Čapek a Olga Scheinpflugová žili v letech 1935 až 1938, přetrvává skalka a navazující pergola. V zimní zahradě domu je část expozice věnována Čapkovu zájmu o zahradu a zahradničení.

Cecilienhof

Cecilienhof

Pseudotudorovský zámek Cecilienhof je součástí Nové zahrady (Neuer Garten). V posledních letech monarchie jej nechal postavit císař Vilém II. pro svého syna, korunního prince Viléma a jeho snoubenku Cecilii. S exteriérem ladí historizující zahrady se stříhanými keři a bohatou květinovou výsadbou. Na jejich vzniku se podílel významný německý zahradní architekt a perenář Karl Foerster. Připomínkou […]