Zahrady a park ve stejnojmenné londýnské čtvrti, původně u rozlehlého šlechtického sídla, z něhož po bombardování v roce 1940 zbylo jen východní křídlo. Dochované prvky formálních květinových zahrad z 17., 18. a 19. století, bohatá květinová výsadba, rozlehlý park, oranžerie, japonská zahrada založená roku 1993. V roce 1804 zde byly vypěstované první jiřiny (Dahlia) v […]
Dnes už jen málokterá zahrada obsahuje výhradně domácí, původní druhy rostlin. Ve většině zahrad se zabydleli i „cizinci“, kteří se aklimatizovali na nové podmínky. Jejich prvním novým bydlištěm se obvykle staly botanické zahrady, odkud se tyto zprvu vzácné rostliny postupně rozšířily do sídel aristokracie, honosných vil buržoazie a nakonec do obyčejných předměstských či venkovských zahrádek.
Nejstarší londýnská botanická zahrada a druhá nejstarší botanická zahrada ve Velké Británii nabízí unikátní sbírku léčivých, aromatických a exotických rostlin, pečlivě udržované skleníky (údajně zde byl první vytápěný skleník v Evropě), pozoruhodné vzrostlé dřeviny, nejstarší evropské alpinium s jezírkem, vše zakomponované do celkového plánu splňujícího systematické i estetické požadavky. Příznivé klima umožňuje pěstovaní choulostivých rostlin. […]
„Kdo nyní užívá mých staveb, mých sadů, mých zahrad? Já ne, ba ani mí příbuzní: jen cizí hosté, zvědavci, neklidní pocestní,“ napsal Johann Wolfgang Goethe v románu Spříznění volbou. Pokud zahrady v původně zamýšlené podobě přetrvají více než dvě stě let po smrti svého tvůrce a stále do nich přijíždějí návštěvníci, je to celkem potěšující bilance… Znamená to, že přes dvě stě let se o zahrady starali lidé, kterým záleželo na tom, aby je zachovali pro další generace.
Zahrada s pozoruhodnými exempláři dřevin, které koncem 18. a začátkem 19. století zasadil John Veitch, zakladatel slavné zahradnické dynastie. Květinová terasa z počátku 20. století, skalka v dramatickém terénu, jarní záplava kvetoucích kamélií, azalek, magnolií a rhododendronů.
Venkovské sídlo s rozlehlým krajinářským parkem od „Capability“ Browna. U domu formální zahrada se třemi labyrinty; nejdelší bludiště na světě s vyhlídkovými věžemi. Pozemky proměněny v zábavní park s atrakcemi, vláčkem a safari parkem s divokou zvěří. Bizarní kombinace díla nejlepších britských zahradních architektů několika století a komerčního zábavního průmyslu.
Zahrada obklopující vilu ve stylu italských renesančních staveb Andrey Palladia je jednou z prvních realizací krajinářské zahrady v duchu arkádského ideálu a idejí o přirozeném řádu přírody a bývá považována za „kolébku anglického krajinářského stylu“. Lord Burlington a William Kent se při tvorbě zahrad v letech 1717 až 1736 inspirovali antikou a renesancí. Značně rozvolnili […]
V Kenwood House jsou umístěny významné umělecké sbírky. Okolní krajinná úprava s vyhlídkami na Londýn je zčásti dílem významného zahradního architekta Humphry Reptona. V okolí domu umístěny plastiky významných britských moderních sochařů Barbary Hepworth a Henryho Moora.