potěšení pro všechny milovníky zahrad  

Oblasti - Londýn

Holland Park

Holland Park

Zahrady a park ve stejnojmenné londýnské čtvrti, původně u rozlehlého šlechtického sídla, z něhož po bombardování v roce 1940 zbylo jen východní křídlo. Dochované prvky formálních květinových zahrad z 17., 18. a 19. století, bohatá květinová výsadba, rozlehlý park, oranžerie, japonská zahrada založená roku 1993. V roce 1804 zde byly vypěstované první jiřiny (Dahlia) v […]

Cizinci u nás doma

Cizinci u nás doma

Dnes už jen málokterá zahrada obsahuje výhradně domácí, původní druhy rostlin. Ve většině zahrad se zabydleli i „cizinci“, kteří se aklimatizovali na nové podmínky. Jejich prvním novým bydlištěm se obvykle staly botanické zahrady, odkud se tyto zprvu vzácné rostliny postupně rozšířily do sídel aristokracie, honosných vil buržoazie a nakonec do obyčejných předměstských či venkovských zahrádek.

Skleníkový efekt

Skleníkový efekt

„…skleněná střecha skleníku s palmami zářila, jako by tu byl na slunci otevřen celý trh plný lesklých zelených deštníků…“ Tak popisuje Virginia Woolfová věhlasný palmový skleník v povídce „Zahrady v Kew“. Skleníky jsou vždy výraznou dominantou jakékoli zahrady. Když vstoupíme dovnitř, rázem se ocitneme ve světě exotiky, nevšedních tvarů a nečekaných vůní.

Chelsea Physic Garden

Chelsea Physic Garden

Nejstarší londýnská botanická zahrada a druhá nejstarší botanická zahrada ve Velké Británii nabízí unikátní sbírku léčivých, aromatických a exotických rostlin, pečlivě udržované skleníky (údajně zde byl první vytápěný skleník v Evropě), pozoruhodné vzrostlé dřeviny, nejstarší evropské alpinium s jezírkem, vše zakomponované do celkového plánu splňujícího systematické i estetické požadavky. Příznivé klima umožňuje pěstovaní choulostivých rostlin. […]

Běh na dlouhé trati

Běh na dlouhé trati

„Kdo nyní užívá mých staveb, mých sadů, mých zahrad? Já ne, ba ani mí příbuzní: jen cizí hosté, zvědavci, neklidní pocestní,“ napsal Johann Wolfgang Goethe v románu Spříznění volbou. Pokud zahrady v původně zamýšlené podobě přetrvají více než dvě stě let po smrti svého tvůrce a stále do nich přijíždějí návštěvníci, je to celkem potěšující bilance… Znamená to, že přes dvě stě let se o zahrady starali lidé, kterým záleželo na tom, aby je zachovali pro další generace.

Trpaslíkům vstup zakázán?

Trpaslíkům vstup zakázán?

Zahradní výstavy rostou po celé Evropě jako houby po dešti. Tradičně se těší oblibě ve Velké Británii, ale pozadu nezůstává ani Francie a poslední dobou Itálie, Německo a Rakousko. U nás na výstavu zaměřenou výhradně na trendy v oblasti zahradní architektury a zahradnictví zatím ještě čekáme.

Kew Gardens

Kew Gardens

Botanická zahrada s největší a nejrozmanitější sbírkou rostlin na světě. Výborně udržované sbírky, zajímavé i z hlediska zahradní architektury. Slavný viktoriánský palmový skleník, další pozoruhodné zahradní stavby z různých období, galerie botanických ilustrací Marianne North.

Chiswick House

Chiswick House

Zahrada obklopující vilu ve stylu italských renesančních staveb Andrey Palladia je jednou z prvních realizací krajinářské zahrady v duchu arkádského ideálu a idejí o přirozeném řádu přírody a bývá považována za „kolébku anglického krajinářského stylu“. Lord Burlington a William Kent se při tvorbě zahrad v letech 1717 až 1736 inspirovali antikou a renesancí. Značně rozvolnili […]

Museum of Garden History

První muzeum zahradní historie se stálou expozicí, která se věnuje především slavným postavám anglické botaniky a zahradní architektury. Ukázková zahrada je rekonstrukcí anglického zahradního stylu 17. století. V blízkosti pochováni dva slavní angličtí botanici, cestovatelé a sběratelé rostlin – otec a syn Tradescantové.

The Hill

Zahradě, původně vytvořené pro výrobce mýdel a filantropa Lorda Leverhulma, dominuje dlouhé loubí porostlé popínavými rostlinami; Tato tzv. Pergola Walk propojuje formální zahrady u domu s uvolněnější výsadbou v dolní části.