Jste-li ve Florencii jen na skok a váháte, které z četných památek dát přednost, určitě se rozhodněte pro zahradu Boboli, která se rozkládá v historickém centru města vedle paláce Pittiů. Po prohlídce palácové galerie či nedaleké galerie Uffizi zahrada skýtá osvěživý odpočinek spojený s pohledem na skvosty renesanční a barokní zahradní architektury.
Olivovníky, cypřiše, vinice – tento triumvirát odnepaměti vládne toskánské krajině, v níž se v průběhu staletí vystřídalo mnoho mocných vládců, kteří zde zbudovali nádherná města a impozantní vily. Tato oblast vždy přitahovala vynikající architekty, sochaře, malíře, básníky a spisovatele, v moderní době také filmaře a fotografy.
„Nádherný ostrov“ — komplex terasových zahrad u boromejského paláce na ostrově uprostřed jezera Lago Maggiore — nabízí koncentrovanou barokní nádheru, drama a extravaganci, vyhlídky do okolní krajiny přes vody jezera jako z lodní paluby. Vodní divadlo, oranžerie, balustrády, sochy, bílí pávi, to vše obklopeno bujnou vegetací s pozoruhodnými botanickými exempláři a zasazeno do formálního rámce […]
Opuštěné „středověké Pompeje“ – vesnice Ninfa, zasazená do dramatické krajiny hor a jezer, tvoří rámec rozlehlé zahrady v italsko-anglickém stylu, kterou ve 20. století vytvořily tři generace šlechtického rodu Caetaniů. Jedinečné klimatické podmínky umožňují pěstování nezvyklých kombinací rostlin z celého světa v romantickém prostředí ruin. K zahradě přiléhá formálně komponovaná citrusová zahrada z 18. století, […]
Nejzachovalejší a nejgrandióznější italská renesanční zahrada s množstvím funkčních fontán (terasa se stovkou fontán, kaskáda, vodní řetězec — catena d’acqua); grotty, vyhlídky, v centrální ose barokní fontána od Gian Lorenza Berniniho (Il Bicchierone); chráněná památka UNESCO.
Jedna z nejvýznamnějších italských barokních zahrad situovaná na terasách s výhledem do okolní krajiny: alegorické sochy, fontány, grotty, vodní hříčky, jezírka, vodní kaskáda.
Zahrada přiléhající k paláci Pittiů, založená Medicejskými podle renesančních principů, hlavní prvky jsou však barokní – cypřišová alej (Il Viottolone), ostrovní růžová zahrada zahrada s fontánou a sochařskou výzdobou a řada alegorických soch.
V terasové zahradě přiléhající k vile zchudlého šlechtického rodu Buonaccorsiů se i po barokní úpravě téměř beze změn dochovaly renesanční hvězdicové záhony. Pozoruhodná grotta, funkční barokní loutkové divadlo na vodní pohon, vodní hříčky, labyrint, skleník, kaple, sochařská výzdoba, lesík s výhledy do krajiny. Areál vily je v současnosti částečně přeměněn na bytový komplex.